دانلود فایل بدون وجود کدهای مخرب

تعداد بازدید:۶۸۳
دانلود فایل بدون وجود کدهای مخرب

وبگردی و دانلود فایل از اینترنت، مستلزم رعایت نکات امنیتی زیادی است، اما یکی از مهم ترین این نکات، دانلود نکردن فایل از سایت های نامعتبر و ناشناخته است. همچنین در صورت دانلود از هر سایت شناخته شده نیز همواره توصیه می شود نرم افزارهای امنیتی قدرتمندی روی رایانه شما نصب شده باشد تا چنانچه فایل دانلودی به ویروس یا دیگر بدافزارها آلوده بود، رایانه شما آلوده نشود.

مراحل تست سلامت فایل ها، domain، URL و آدرس IP :

ابتدا به سایت موردنظر که قصد دارید فایلی را از آن دریافت کنید، بروید. روی گزینه دانلود یا هر جای دیگری که با کلیک روی آن، عملیات دانلود فایل آغاز می شود، کلیک راست نمایید و یکی از گزینه های زیر را باتوجه به مرورگر مورد استفاده خود انتخاب کنید (در دیگر مرورگرها نیز گزینه های مشابهی به چشم می خورد) :

کروم: Copy link address

فایرفاکس: Copy link address

اِج: Copy link

حالا به سایت virustotal.com مراجعه کنید.

در میانه صفحه تب URL را انتخاب کرده و ضمن کلیک راست در کادر موردنظر، گزینه Paste را انتخاب کنید تا لینک کپی شده، در این بخش وارد شود.

 

روی آیکون جست وجو که به شکل یک ذره بین است، کلیک کنید و منتظر بمانید تا عملیات دانلود فایل روی سرورهای Virustotal و بررسی آن به اتمام برسد. در پایان بررسی، نتایج اسکن فایل موردنظر شما توسط حدود 65 آنتی ویروس قدرتمند در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

در این شرایط چنانچه بسیاری از آنتی ویروس ها آلوده بودن فایل را تشخیص دهند، باید از دانلود و اجرای آن اجتناب کنید. همچنین در صورتی که هیچ کدام آلودگی را شناسایی نکنند به احتمال زیاد فایل آلوده نیست، اما باتوجه به نبود اطمینان صد درصدی در این شرایط توصیه می شود ضمن رعایت نکات امنیتی از آن فایل استفاده کنید.

در حالت سوم نیز چنانچه برخی آنتی ویروس ها فایل را آلوده تشخیص دهند و برخی دیگر آلودگی را در آن شناسایی نکردند، می توانید با مراجعه به تب Community و مشاهده نظرات دیگر کاربران از آلوده بودن یا نبودن فایل اطمینان حاصل کنید. البته در این شرایط نیز دانلود و اجرای فایل با احتیاط بیشتر توصیه می شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا


نظر شما :